FINAŁ EDYCJI 2017-2018

Młody Lean Lider to bezpłatny, ogólnopolski program edukacyjny prowadzony przez LEAN EDUCATION. Przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, zawodowych, gimnazjów, techników i liceów w wieku od 13 do 19 lat. Udział nastoletnich uczniów w tym unikatowym programie to szansa na rozwinięcie przez nich kompetencji przedsiębiorczości indywidualnej i zespołowej. Oprócz nauki projekt gwarantuje także świetną zabawę.

W dniu 4 czerwca 2018 r. odbył się ogólnopolski finał konkursu. W gościnnych progach Wydziału Ekonomicznego oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego spotkała się setka młodych uczestników, ich opiekunowie-nauczyciele oraz przedstawiciele firm biorących udział w programie. W rolę jurorów oceniających zmagania wcielili się leanowcy: przedstawiciele uczelni, firm oraz stowarzyszeń branżowych.

Otwarcie finałów MLL 2017-2018

Drużyny zakwalifikowane do finałów (po przejściu dwóch poprzednich etapów) prezentowały projekty, które zostały przez nie zrealizowane w rzeczywistych warunkach biznesowych (firmy produkcyjne i usługowe). Był to trzeci, praktyczny etap konkursu. W poprzednich miesiącach młodzież zdobywała wiedzę i umiejętności, które w finałowej fazie wykorzystywała w praktyce.

Przebieg finałów MLL 2017-2018

Prezentacje multimedialne składały się z prelekcji, filmów, występów aktorskich oraz piosenek. Drużyna C++ z Włocławka przywiozła ze sobą własne oświetlenie sceniczne, w tym stroboskopy, oraz generatory dymu (które ostatecznie nie zostały użyte ze względu na przepisy p.-poż. obowiązujące w budynku uniwersyteckim).

Przebieg finałów MLL 2017-2018

Z każdą kolejną prezentacją liczba atrakcji wzrastała, a interakcja publiczności (w tym: konkurencyjnych drużyn!) narastała. Hitem był leanowy turniej wzorowany na popularnej Familiadzie, w którym grupa DELTA II z Bydgoszczy w humorystyczny sposób zaprezentowała swoje osiągnięcia projektowe.

Przebieg finałów MLL 2017-2018

Prezentacje były pilnie obserwowane przez jury konkursowe. Zasiedli w nim przedstawiciele uczelni, firm oraz organizacji zrzeszających leanowców z całej Polski. Po przedstawieniu wszystkich projektów jurorzy przeszli do głosowania. W dosyć skomplikowanej procedurze (opartej o ciąg Fibonacciego – kto pamięta ze szkoły?) przyznali swoje punkty w kategorii „projekt”.

Przebieg finałów MLL 2017-2018

Uczestnicy konkursu, poza projektem, za zadanie mieli także przygotowanie gry symulacyjnej, ilustrującej procesy, którymi zajmowali się w przydzielonych im firmach. Zanim gry zostały zaprezentowane, mogliśmy zapoznać się z ich reklamami, które miały nas zachęcić do zagrania w nie. W kategorii „reklama gry” zostały przyznane niezależne punkty.

Przebieg finałów MLL 2017-2018

Ale to nie wszystkie możliwości zdobywania punktów liczonych do finałowego rankingu. Fantastycznymi energizerami okazały się grupowe prezentacje Haka Dance! Tutaj rywalizujące zespoły popuściły wodze fantazji i mieliśmy okazję obejrzeć prawdziwy festiwal nieskrępowanej radości, bojowych okrzyków oraz rytmicznych ruchów, do których przyłączała się cała sala. Każdy kolejny występ był coraz większą bombą! Co więcej, organizatorzy z Lean Education przygotowali swój własny występ, którym otworzyli rywalizację w tej kategorii. A KOMPAKTOWE SOSNY z Gdańska zaprezentowały iście diabelski taniec.

Ale Haka Dance to nie tylko leanowe rymowanki i okrzyki. Nie tylko skoki, pląsy i pohukiwania. To także rewia mody, fryzur i makijaży. Niektóre z drużyn przeniosły nas w prawdziwie maoryski klimat (Haka pochodzi z Oceanii, a szczególnie popularne jest na Nowej Zelandii). Drużyna MUNDUROWYCH 2 z Oławy wyglądała tak, jakby właśnie wprost stamtąd do nas przybyli.

Przebieg finałów MLL 2017-2018

W drugiej części dnia drużyny zaprezentowały przygotowane przez siebie gry. Było to nie lada wyzwanie, ponieważ jurorzy, nie tylko obserwowali rozgrywkę (dwójka z nich), ale także brali w niej udział (druga para sędziów). Dzięki czemu mieli wgląd także w to, co dzieje się wewnątrz prezentowanej symulacji.

Przebieg finałów MLL 2017-2018

Udział w grze nie był prostym zadaniem. Sędziowie musieli wczuwać się w role zaprojektowanych przez młodzież funkcji i rywalizować z pozostałymi uczestnikami rozgrywki. A z naszych doświadczeń (w Lean Education) wynika, że młodzież w takich sytuacjach ma nad doświadczonymi leanowcami niesamowitą przewagę świeżości umysłu oraz nieskażenia schematami, jakie nabyliśmy przez lata pracy zawodowej. Nie było łatwo!

Przebieg finałów MLL 2017-2018

Gra, która zrobiła na jurorach największe wrażenie to „DELTA UNION DEVELOPMENT”. Zaprojektowana i wykonana własnoręcznie przez drużynę DELTA II z Bydgoszczy. I to wykonanie, poza świetną koncepcją i fantastyczną „grywalnością” zasługuje na szczególne wyróżnienie: gra została dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, łącznie z pudełkiem i instrukcjami. Dzięki czemu nadaje się wprost do umieszczenia na sklepowych półkach!

Przebieg finałów MLL 2017-2018

Równie ciekawie było w pozostałych rozgrywkach, a jurorzy wielokrotnie mieli twardy orzech do zgryzienia. Gry odzwierciedlały procesy usługowe i produkcyjne. Opisywały małe, lokalne przedsiębiorstwa oraz światowe korporacje. Były koleje, biura podróży i warsztaty samochodowe. Jedynym ograniczeniem była wyobraźnia.

Przebieg finałów MLL 2017-2018
Przebieg finałów MLL 2017-2018
Przebieg finałów MLL 2017-2018

A po grach symulacyjnych nadszedł punk kulminacyjny finałów – obrady jury. Ostatnia tura głosowania zdecydowała o końcowym układzie tabeli. Przewodniczący składu sędziowskiego, prof. Piotr Walentynowicz podziękował uczestnikom za trud włożony w wielomiesięczną pracę. Wspomniał też o niełatwej pracy jurorów i objaśnił kilka aspektów skomplikowanego systemu przyznawania punktów.

Przebieg finałów MLL 2017-2018

Następnie mikrofon przejęła matka-założycielka tego całego przedsięwzięcia. Pomysłodawca i główna organizatorka programu Młody Lean Lider, Joanna Czerska. W krótkich, leanowych słowach przeszła do rzeczy: trzecie miejsce zajął zespół C++ z Włocławka, miejsce drugie LANDRYNKI z Oławy a pierwsze… DELTA II z Bydgoszczy! Główna nagroda, w postaci vouchera o niemałej wartości do zrealizowania na wybraną przez zwycięzców atrakcję, sprawiła zwycięzcom wielką radość.

Finaliści Programu MLL 2017-2018

Tak zakończyła się druga, ogólnopolska edycja programu edukacyjnego Młody Lean Lider. Ale zespół Lean Education wcale nie przestaje pracować! W międzyczasie uruchomił już zapisy na kolejną, trzecią już edycję programu. Szacujemy, że weźmie w nim udział ponad 1400 uczniów z całej Polski. Zapisy już trwają – zgłoś swoją drużynę tutaj!  Poza uczniami w programie jest miejsce dla firm, jurorów, uczelni, studentów, koordynatorów oraz wielu innych ról. Dołącz do nas już dziś!